Agyi érszűkület

Egyre nagyobb figyelmet fordítunk arra, hogy felismerésre és kezelésre kerüljenek a cukorbetegség szövődményei, mivel ezek nagymértékben befolyásolják az életkilátásokat. Ennek egyik oka, hogy sajnos manapság is gyakran a cukorbetegségre már csak a szövődmények hívják fel a figyelmet, pedig akár évtizedek óta fennáll a cukoranyagcsere zavara. Másik ok, hogy a cukorbetegség a fejlett gyógyszeres és inzulinkezelésnek köszönhetően (melynek során a vércukor csökkentés a cél), ma már jól kezelhető, sokszor több évtizede kezelt betegeket gondozunk, akiknek lehetőségük van kései szövődmények kialakulásra.

A tudomány mai állása szerint a közel normális vércukorszint (normoglikémiás állapot) megelőzi, de legalábbis késlelteti a microangiopathias (kisereket érintő) szövődményeket, gátolja azok progresszióját. Ez azt jelenti, hogy akár a kései stádiumban felfedezett diabetes szövődményeinek rosszabbodása is lassítható a megfelelő anyagcsere beállításával, illetve a szövődmények célzott kezelésével.A macroangiopathias (nagyereket érintő) szövődmények megelőzése csak a kiváltó okok komplex kezelésével lehetséges.

Az érszűkület hátterében az artériák falának elmeszesedése, szűkülete áll. Ezek az erek egész testünket behálózzák, így károsodásuk nemcsak a végtagokon okoz vérellátási zavart, hanem a szív (angina pectoris), az agy ereinek érintettsége is súlyos eltéréseket okozhat. Ennek esélyét többek között növelik a zsíranyagcsere-zavarok és a húgysavanyagcsere zavara, ezek szűrése laborvizsgálattal lehetséges centrumunkban.

Az érszűkület következtében a verőerek merevvé válnak, belső átmérőjük csökken, a benne keringő vér mennyisége is csökken, ezért oxigénhiány lép fel. A helyzetet rontja, hogy az ér falában lerakódó zsírok megvastagodásokat hoznak létre, mely meglassítja a keringést és így, a fokozott véralvadás miatt vérrögök alakulhatnak ki. A megvastagodások felületén sérülések kialakulásával ez a vérrögképződési hajlam még kifejezettebb. Ezek a vérrögök tovább sodródva a test bármely részén egy vérérben elakadhatnak és annak a szervnek részleges elhalását okozzák. Az elhalt területen hegszövet alakul ki, mely már nem vesz részt az adott szerv működésében. A nyaki vagy agyi erekben képződő vérrögök leggyakrabban az agyban okoznak elhalást. Az agyban ezek az elhalt területek szerencsés esetben lehetnek kicsik, esetleg olyan helyen ahol tüneteket kevésbé okoznak. A tünetek annál kifejezettebbek, mennél nagyobb, esetleg lényeges funkciót ellátó terület érintett.

Amennyiben a keringési zavar átmeneti (TIA) az esetek többségében szédülés, járászavar, arc-kar-lábzsibbadás, ügyetlenség, beszédzavar, gondolkodászavar rövidebb ideig tart, és nem maradandó. Ritkán kezelés nélkül is megszűnnek a panaszok, de általában fontos szerepe lehet szükség esetén az időben elkezdett kórházi kezelésnek, melynek célja, hogy a keringési zavar okát megszüntetve, a vérkeringés néhány órán belüli újraindításával akár teljes gyógyulást érjünk el. Amennyiben nem sikerül időben a keringést helyreállítani a tünetek maradandóak. Sajnos gyakran olyan fontos ér elzáródása, agyi inzultus következik be (CVI), vagy kiugró magas vérnyomás következtében masszív agyvérzés alakul ki, hogy jelentős területe az agynak károsodik és ez általában nem teljesen, vagy egyáltalán nem visszafordítható. Ilyenkor a páciens igen sokféle neurológiai tünettel él tovább, a legrettegettebb a végtagok egyik oldali teljes bénulása, beszédzavar, gondolkodási zavar, vizelet-széklettartási rendellenesség. A sokféle idegrendszeri tünet hosszas logopédiai-és komplex neurológiai rehabilitációval javítható, mely annál kevésbé sikeres, mennél idősebb a páciens, vagy esetleg nem kellően együttműködő. Vitathatatlanul hatalmas feladat ez mind a beteg, mind a családja számára. Az agyi keringés zavara hasonlóan magas halálozással jár, mint a koszorús erek elzáródása.

Fentiek miatt az agyi érelmeszesedés megelőzése a legfontosabb, melyben szerepe van a vérzsírok, a cukor, a húgysavanyagcsere, a vérnyomás és a nyaki erek állapotának korai szűrésére és megfelelő rendszeres gondozására. Az időben elkezdett neurológiai gondozás, cukorbetegek számára legalább évenkénti vizsgálat előnyös lehet az agyi keringési zavar elkerüléséhez.

Az agyi erek-szűkületének megelőzésében kiemelt figyelmet fordítunk Diabetes Centrumunkban az idegkárosodásra és annak szűrésére. Erre azért is egyre nagyobb figyelmet fordítunk, mert a legutóbbi tudományos eredmények azt mutatják, hogy azon páciensekben, akiknél kialakul akár tünetmentes neuropathia, azok fokozottan veszélyeztetettek az egyéb szív-érrendszeri szövődményekre is. Ezen eredményeket alátámasztja a Diabetes Centrum klinikai diabetológusainak nemzetközileg is elismert tudományos munkája, melyet nemcsak tudományos közleményekben, kongresszusokon publikálnak, hanem könyvkiadásra is sor került. Ezen korszerű tudás birtokában a neuropathia szűrésen kiemeltek hamarabb kerülhetnek kardiológiai, neurológiai, nephrológiai gondozásba és így elkerülhetik a fatalis következményeket.

A szövődmények ellátása általában több orvosi szakma együttműködését igényli. Az Újszeged Diabetes Centrumban ez az interdisciplinaris ellátás egyedülálló, mert mind tudományosan, mind a klinikai gyakorlati orvoslásban kiemelkedő szakorvosok állnak rendelkezésükre. A Diabetes Centrumban előzetes egyeztetés után néhány óra alatt elvégeztethetőek az évente javasolt komplex szövődményszűrő vizsgálatok.

 

KOMPLEX SZŐVŐDMÉNYSZŰRŐ CSOMAG

  • LABORVIZSGÁLAT –RIZIKÓSZŰRÉS (VÉRZSÍROK, HÚGYSAV, HgbA1c,  TESTZSÍR, BMI, VÉRNYOMÁS)

  • VIZELETVIZSGÁLAT- FEHÉRJEÜRÍTÉS SZŰRÉSE

  • NEUROMETER- IDEGKÁROSODÁS SZŰRÉSÉRE

  • EKG – KOSZORÚEREK SZŰRÉSÉRE

  • DOPPLER VIZSGÁLAT – VÉGTAGI EREK SZŰKÜLETÉNEK VIZSGÁLATA
© IntroWeb | 2020 - Weboldal készítés, SEO