Az orvostudomány egyik legsokrétűbb ága a sebészet, a chirurgia, mely elnevezés a kézzel végzett gyógyításra utal. Az első vizsgálattal és egy azonnali beavatkozással a betegségre gyakran gyógyírt hozó sebész persze ma már korszerű eszközöket is használ munkája során.
Az általános sebészet a hasi szervek műtéti kezelése mellett a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a végtagok lágyrészeinek és a bőr bizonyos elváltozásainak műtéti kezelését is magába foglalja. Sokszor a cukorbetegséggel összefüggésben álló alsóvégtagi jelenségek ellátása is sebész kezekben a leghelyesebb, amennyiben az ereink vizsgálata és gyógyítása terén szintén megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkezik az orvos.
A sebészet célja a szervezetben önmagától vagy külső behatás által keletkezett károsodás megszűntetése, lehetőség szerint az eredeti állapot visszaállítása. Megkülönböztethető az ambuláns sebészeti beavatkozás, illetve az egynapos sebészeti beavatkozás. A pontos diagnózis alkotást és írásos beteg beleegyezést követően klinikánkon lehetőség van ún. kisműtétek elvégzésére. Az ambuláns operációk programozottan történnek (atheroma, lipoma eltávolítás).
Rendelőnkben az eljárásokhoz a szükséges szakmai és személyes háttér, illetve a megfelelő és korszerű műszerek rendelkezésre állnak, melyek mind a minőségi és gördülékeny betegellátást célozzák meg.
Mikor szükséges sebészhez fordulni?
Szakorvosainkhoz forduló pácienseink többnyire bőr- vagy lágyrész elváltozások, epekövesség, hasfali sérv, tágult visszerek, aranyeresség, illetve pajzsmirigy megnagyobbodás miatt érkeznek a rendelésre. Gyakran az adott kórképre jellemző sajátos tünetekkel, panaszokkal keresik fel a szakrendelést. Ide sorolható például a rossz helyen kialakult, sérülékeny bőrelváltozás, az epeköves görcsroham, valamint a fizikai terhelésre fellépő hasfali, lágyéktáji fájdalom. A szervezet lágyrészeiben, a bőrben, az emlőben, a hasi zsigerekben, valamint a belső- és külső elválasztású mirigyekben előforduló jóindulatú daganatok szintén sebészi beavatkozást igényelhetnek.
Hogyan zajlik egy vizsgálat?
A sebészeti vizsgálatokról elmondható, hogy minden esetben problémának a feltérképezésével kezdődnek és fizikai vizsgálattal folytatódnak. Az első találkozáskor a sebész és érsebész szakorvos kollégánk a hozott, egyéb anamnézis tudatában kezdi meg a vizsgálatot és dönti el a beavatkozás milyenségét, szükségességét.
AMBULÁNS SEBÉSZETI BEAVATKOZÁSOK
Leggyakoribb ambuláns beavatkozások:
Az ambuláns beavatkozások, mint például:
TÁLYOGOK
A tályog a bőr alatti zsír és kötőszöveti terület bakteriális fertőződése által okozott gyulladásos beszűrődéséből alakul ki. Az esetek döntő többségében a fertőzés a bőr bakteriális környezetéből származik. A cukorbetegség, az általános állapot romlása, és az immunrendszer működési zavara hajlamos a fertőzésre. Általában a hajhagymák, a verejték vagy a faggyúmirigyek vagy a bőr sérülése a fertőzés forrása. Ezen tályogok felületesek, kifejezetten a bőr alatt foglalnak helyet. A tályogok kiürítését már Hippokratész is javasolta: ’Ubi pus, ibi evacua’. Az elképzelésünk ezen kórkép megoldásáról azóta sem változott jelentősen.
BENŐTT KÖRÖM
A benőtt köröm tünet együttes úgy alakul ki, hogy a köröm széle belenyomódva a körömvezető sínbe azt folyamatosan irritálja, aminek következtében begyullad a környező kötőszövet. Tünetei: fájdalom, piros duzzanat és váladékozó, gyulladásos szövetszaporulat. Az elváltozás az esetek többségében a láb nagyujján fordul elő egyik vagy egyszerre mindkét oldalon. Az Emmert-plasztikát intézetünkben szükség esetén elvégezzük.
ANYAJEGY/BŐRKIVÖVÉS ELTÁVOLÍTÁSA
Az anyajegy eltávolítás nagy odafigyelést igénylő, aprólékos feladat, amely szakértelmet kíván. Fontos a műtét előzetes megtervezése, az adott testtájéknak megfelelő sebészi metszésvezetés, a precíz műtéti technika megfelelő eszközök felhasználásával, valamint az esztétikai bőrvarrat.
Mindezek együttesen biztosítják, hogy az anyajegy/bőrnövedékeket a szakma szabálya szerint legyenek eltávolítva, a gyógyulás gyors, a végeredmény esztétikus legyen.
Első körben helyi érzéstelenítést alkalmazunk, majd szikével eltávolítjuk a növedéket. Az anyajegy egészben, megfelelő méretű ép környezettel együtt kerül kimetszésre. Az összevarrt heg steril kötést kap, amit nem érhet víz, szennyeződés. A beavatkozás minimális fájdalommal jár. A varratokat 7-10 nap múlva vesszük ki.
Az anyajegyet szövettani vizsgálatra küldjük, így a bőrgyógyász pontos képet kap a bőrelváltozás típusáról, valamint a műtéti eltávolítás kivitelezéséről.
Miért jó döntés az Újszeged Egészségközpontot választani?