Több mint 130 ismert típusa van. A HPV elleni védőoltás a legveszélyesebb típusok ellen nyújt védelmet. Ez a vírus
Ki kaphatja el a humán papillomavírust, hogyan terjed?
A HPV-fertőzés nagyon elterjedt: élete során az emberek 50-80 százaléka átesik valamilyen HPV-fertőzésen – és a legtöbbjük nem is tud róla. A HPV-fertőzés átvihető szexuális előjáték (bőr-bőr kontaktus, petting), valamint hüvelyi, anális és orális aktus során. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve azok, akik védekezés nélkül létesítenek szexuális kapcsolatot, illetve akik gyakrabban cserélgetik a partnereiket, de sajnos az óvszer használata sem véd minden esetben ezen fertőzéstől.
Hogyan okoz a HPV daganatot?
A vírus bejut a méhnyak felszíni sejtrétegébe, ahol ritkán akár évekig is megmaradhat anélkül, hogy bármilyen problémát okozna. Ezt követően azonban előfordulhat, hogy különösebb közvetlen kiváltó ok nélkül elkezd a sejtekben kóros átalakulásokat előidézni. Ezt nevezzük rákmegelőző állapotnak. A méhnyakszűrés, az urológiai szűrés nemcsak a daganatot, hanem a rákmegelőző állapotot is fel tudja ismerni. Ha ez időben megtörténik, akkor az elváltozást sikeresen lehet gyógyítani. Ha ez elmarad, akkor a kóros elváltozásból rosszindulatú daganat alakulhat ki, ami súlyos betegséghez és halálhoz vezethet. A rákmegelőző állapotból a rosszindulatú daganat kialakulásáig akár 5-10 év is eltelhet, amely idő alatt a kóros elváltozás még időben felfedezhető.
A HPV elleni védőoltás a legveszélyesebb típusok ellen nyújt védelmet
Ennél a fertőzésnél az a legnagyobb probléma, hogy semmit nem veszünk észre a bennünk lezajló folyamatokból, továbbá azt sem lehet előre megjósolni, hogy milyen lesz a fertőzés lefolyása. Férfiak esetében tovább nehezít a helyzeten, hogy számukra nem léteznek speciális HPV tesztek.
A humán papillóma vírus (HPV) okozta megbetegedések megelőzésére három készítmény áll rendelkezésre.
Mennyire hatékonyak a védőoltások?
A legtöbb való életből vett tapasztalattal az ausztrál védőoltáskampánnyal kapcsolatban rendelkezünk. Ausztráliában a védőoltást 2007-ben kezdték adni a 12-13 éves lányoknak, illetve felmenő rendszerben a 14–26 éves korú lányoknak és nőknek, majd a programot 2013-ban a fiúkra is kiterjesztették.
A legveszélyesebb HPV-törzsek előfordulása 10 év alatt 92%-kal csökkent az oltott lányok körében.
A méhnyakrák és a rákmegelőző állapotok gyakorisága pedig már 7 év alatt felére csökkent: ez kiemelkedő eredmény ilyen rövid idő alatt.
A HPV elleni védőoltás hatása hosszú ideig tart. Egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy idővel csökkenne az immunitás.
Az oltást leginkább a 11 és 26 év közti fiataloknak szokták javasolni, de a legjobb még az első szexuális együttlétet megelőzően. A nemzetközi kutatásoknak megfelelően Magyarországon 2014 óta minden 7. osztályos lánynak, és 2020 óta minden 7.osztályos fiúnak térítésmentesen adják az oltási rendszer részeként, de a korábban születettek nem ilyen szerencsések.
Van-e értelme felnőttkorban kérni a HPV elleni védőoltást?
Igen, mert az onkogén (a rák képződését elősegítő) HPV-fertőzés veszélyének mind a nők, mind a férfiak minden életkorban ki lehetnek téve. A HPV sokáig jelen lehet a szervezetben, az oltás védelmet nyújt azokkal a vírusokkal szemben, melyekkel még nem fertőződtünk meg, továbbá az újbóli megfertőződést is megakadályozza és újrafertőződés bármikor bekövetkezhet. A HPV-fertőzés hosszú távú káros következményeit hatékonyan kivédi a védőoltás. Új HPV-fertőzés bármilyen életkorban előfordulhat. A legcélszerűbb a szexuális élet kezdete előtt megszerezni a védettséget, de későbbi életkorban sem felesleges, és hátránnyal vagy kockázattal sem jár.
A férfiak számára azért javasolt a védőoltás, mert megvédi őket a végbél- és a péniszráktól, ezen kívül így nem tudják átadni a nőknek, aminek köszönhetően mérsékelhető a fertőzöttek száma. A szakemberek továbbá kimutatták, hogy csak abban az esetben lehet teljesen eltüntetni a HPV-t, ha mindkét nem megkapja a védőoltást.
A patikákban ezen drága oltóanyagok alkalmanként akciósan, akár féláron is beszerezhetőek, most a KULCS Patikában.
A 15 év felettieknek 3 oltás (0.,1., és 6.hó) javasolt a megfelelő immunitás kialakulásához, így 3 külön receptre fel szoktuk írni igény esetén. Akció idején egyidőben is kiváltható, de ha anyagilag könnyebb, akkor 3 különböző időben terhelheti a családi költségvetést.