Az inzulinpumpa egyértelműen a 21. századi diabetológia egyik eszköze, egy kicsi hordozható eszköz, amely folyamatosan adagolja a bázisinzulint a szervezetbe. Ez cukorbetegek esetében jelentős egészségjavító hatással bír, és kényelemmel, hiszen nem kell minden alkalommal szúrva, tollból adni az inzulint az érintetteknek.
Mi az az inzulinpumpa?
Az inzulinpumpa egy mechanikus eszköz, amely elemmel működik. Használata kényelmes, egyszerűbb, mint az inzulinadagoló pen, amivel napjában többször szükséges megszúrnia saját magát a betegnek. Magyarországon körülbelül 2200 fő használ inzulinpumpát, számuk folyamatosan növekszik, hiszen kiemelt támogatást biztosít a NEAK a készülékre 1-es típusú diabetesben. A szerkezet folyamatosan adagolja a beállított napi mennyiségű bázisinzulint.
Az inzulinpumpa által biztosított inzulinhatások:
Hogyan működik az inzulinpumpa?
A pumpa tartályában patron tárolja az inzulint, amelyet folyamatosan adagol a szerkezet a páciens bőre alá. Ehhez egy kisméretű kanül bőr alá helyezése szükséges. A tűt a hasfal bőre alá szúrják, a kanül egy vékony katéteren keresztül kapcsolódik a pumpához. Egy kanül általában 2-4 napig használható, ezután, higiéniai okokból is, cserélni szükséges.
Mik az előnyei?
Külföldi szakmai szervezetek is elismerték, hogy ez az inzulinadagolási rendszer biztosítja a fiziológiás inzulin-háztartáshoz legközelebbi állapotokat. Kiemelendő, hogy amellett, hogy az éjszakai hipoglikémiák előfordulásának valószínűségét csökkenti, a HbA1c értéket is javíthatja.
Az összes előny:
Kinek ajánlott főként az inzulinpumpa?
Az inzulinpumpa használata számos kritériumhoz kötődik, nemcsak a beteg tapasztalatát, hanem a kooperációs készségét és laboreredményeit is figyelembe veszik.
Milyen esetben NEM javasolt a pumpa használata?
Az inzulinpumpa nem minden esetben alkalmazható, vannak olyan eseteket, amelyekben nem ez az elsődlegesen ajánlott terápiás kezelési mód.
Mik lehetnek a pumpa hátrányai?
Az inzulinpumpa jövője
A pumpák is fejlődnek, hónapról hónapra látnak napvilágot az újabbnál újabb, kisebbnél kisebb, sőt vezetéknélküli ("tapasz/patch" pumpa) eszközök is. Magyarországon jelenleg még nincs forgalomban vezeték nélküli pumpa. Az automata mérő/adagoló zárt hurokkal működő rendszerek fejlesztése várható.
Az Újszeged Egészségközpont szakmai blogját szakorvosainkkal vezetjük, hiteles, megbízható információforrás!
Borítókép forrása: Medtronic