Számít egy óra plusz vagy mínusz? Azoknak, akik inzulinpumpával élnek, mindenképpen számít az egyórányi változás, mert ha a pumpa órája nem áll át automatikusan, a manuális átállítás során hibázhatnak, ami akár súlyos következményekkel is járhat a diabéteszes számára. Összeszedtük, mire javasolt odafigyelni!
2025-ben március 30.-án hajnali 2 órakor előre kell állítani az órákat 3 órára – ez egy órával rövidebb alvást és némi extra odafigyelést igényelhet a diabétesz kezelésében.
Mire kell odafigyelni általánosságban?
- Vércukorszint ellenőrzése
Az átállás időszakában gyakoribb vércukormérés javasolt, hogy időben észleljük az esetleges ingadozásokat és szükség esetén korrigálhassunk.
- Technikai eszközök beállítása
Ne felejtsük el ellenőrizni, estleg ha automatikusan nem állt át az idő, frissíteni azt a vércukormérőn és az inzulinpumpán vagy okoseszközökön! Mivel az okoseszközök nagy része magától átáll, ezért legtöbbször ellenőriznük kell csak a szenzorok applikációiban, hogy jelzi a rendszer az időváltozást.
Az alvásidő csökkenése befolyásolhatja a közérzetet és az inzulinérzékenységet is. Próbáljuk meg az óraátállítás előtti napokban fokozatosan korábban aludni, hogy minimalizáljuk, elkerüljük a változás negatív hatásait.
- Bioritmus és inzulinérzékenység
A szervezetnek idő kell az alkalmazkodáshoz, ezért előfordulhat, hogy az első napokban a vércukorértékek ingadozóbbak lesznek. Figyeljünk a változásokra, és ha szükséges, jegyezzük fel a tapasztalatokat, melyik nap milyen rendkívüli helyzet, változás történt!
A különböző kezeléseknél más-más aprócska részletekre kell odafigyelni!
Napi kétszeri keverék inzulin alkalmazása esetén:
Ez egy kötött kezelési rendszer, melyben ajánlott az inzulin beadási és étkezési időpontokat fokozatosan, négy nap alatt, napi 15 perces lépésekkel igazítani az új időszámításhoz. Bátrabbak két nap alatt, napi 30 perces módosításokkal is átállhatnak.
Bázis inzulin alkalmazása vagy GLP-1 agonista bázis inzulin kombinációja esetén:
Ha hosszú hatású bázisinzulint (Például: Abasaglar, Lantus, Levemir, Tresiba, Toujeo) vagy GLP-1 agonista bázis inzulint alkalmazunk, az óraátállítás napján célszerű az inzulin beadását az eredeti időponthoz képest fél órával eltolni.
Inzulinpumpa használata esetén:
Az inzulinpumpát használóknak az óraátállításkor mindenképpen frissíteniük kell a pumpa és a vércukormérő készülék időbeállításait, hogy azok pontosan tükrözzék az aktuális időt!
Az Újszeged Egészségközpont szakmai blogja szakorvosaink által készült, helytálló, hiteles, információkat tartalmaz! Fontos azonban, hogy minden esetben konzultáljunk kezelőorvosunkkal vagy diabétesz gondozónkkal az óraátállítással kapcsolatos teendőkről, mivel az egyéni kezelési terv és a szervezet reakciói eltérőek lehetnek. Van olyan betegünk, aki nem is érzi meg az átállást, és van akinek átmenetileg rosszabbodnak az értékei.
Amennyiben orvosi konzultációra van szüksége, foglaljon időpontot most: IDŐPONTFOGLALÁS